Sütüm yetmiyor, Mama vermek istemiyorum, Ek gıda olarak ne vermeliyim?

Son günlerde mail yoluyla iletilen veya bloga bırakılan yorumlarda en sık sorulan soruların başında geliyor: Bebeğim 3/4/5 aylık, sütüm yetmiyor, mama vermek istemiyorum, ek gıda olarak ne vermeliyim?

Sevgili Anne,

1) Sütünün yetmediğini düşünüyorsun. Neye göre, kime göre? Eğer bebeğin ayda 600 gram (ilk 6 ay için) alıyorsa yeterli kilo alıyordur ve bu da sütünün yettiğini gösterir. Kulaklarını sağdan soldan, konudan, komşudan, kaynanadan ve dahi kafanın içinden gelen seslere kapat lütfen ve arkana yaslanıp bebeğini emzirmeye devam et.
2) Diyelim ki bebeğin kilo almıyor. Önce bebeğinin kilo almasına engel bir durum veya hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvur. Her şey yolunda ise sütünü artırmanın yollarını dene (Bol emzirme, bol sıvı tüketimi, ten tene temas).

3) Diyelim ki sütün az gerçekten ve ne yaptıysan artmadı o zaman mama vereceğiz. Çünkü sevgili anne 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık bebeğe EK GIDA BAŞLANMAZ. Çünkü bebeklerin sindirim sistemleri henüz gıdaları işleyecek olgunluğa ulaşamamıştır. Yani anne sütünün yerini ıspanak, brokoli yoğurt,yumurta tutmaz….Süt yoksa alternatifi ek gıda değildir, mamadır.
http://cocukergen.thsk.saglik.gov.tr/Dosya/Dokumanlar/Kitaplar/bebek_beslenme_r/asm_bebek_beslenme_rehberi.pdf