Kış yaklaşırken bebeğimizin bağışıklığını nasıl güçlendirebiliriz?

Her yıl mücadele ettiğimiz soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve zatüree gibi hastalıklara bu yıl bir de Covid 19 eklendi. Ve acaba bebeğimizin bağışıklığını güçlü tutabilmek adına neler yapabiliriz?

Öncelikle Covid-19’dan korunmanın en önemli yolunun uygun maske kullanımı, sosyal mesafeye uymak ve sık ve doğru el yıkama olduğunu unutmamamız gerekiyor. Çocuklara en az 20 saniye sabun ve su ile ellerini yıkaması gerektiği öğretin ve gün içinde sıkça yıkamasını sağlayın. Eller yıkanmadan göz, ağız ve burun ile temastan kaçınılması gerektiğini anlayabileceği bir dille öğretin.

Ayrıca 2 yaşından büyük çocukların sosyal mesafenin korunamadığı ortamlarda maske takması oldukça önemli.

Emzirin: Anne sütü içerisindeki mikrop öldürücü ve bağışıklığı güçlendirici maddeler bebeği enfeksiyonlardan korur. Emzirme bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen en önemli şeydir.

Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyiniz. En az iki yaşına kadar da emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda ise doktorunuza danışarak bebeğinize anne sütüne en yakın özellikte, bağışıklık sistemini destekleyen, prebiyotikli formül sütlerden verin.

Sağlıklı ve dengeli beslenme: Hangi destek ürününü kullanırsak kullanalım, hangi vitamini verirsek verelim  hiç biri sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin yerini tutmaz. Özellikle hazır paketli gıdaların, şeker, çikolatanın fazla tüketimi ve yüksek karbonhidratlı beslenme bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olan protein, vitamin ve minerallerin yetersiz alımına sebep olur. Omega3, omega 6, A ve C vitamini, çinko, demir bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlayan maddelerdir. Çocuklarınızı bu besinlerden zengin beslemeye özen gösterin. Balık, kırmızı et, kefir, yoğurt, yumurta günlük beslenmesinde mutlaka olsun.

Probiyotikler:

Hem bağırsak sağlığını destekleyen hem de bağışıklık sisteminin işlevini ve düzenlenmesini etkileyen iyi bakterilerdir. Özellikle çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının sayısını da azaltabilirler. Bağırsak florasını iyileştirici beslenme şekli benimsenmeli. Bağırsaklarımızda bulunan iyi bakteri sayısı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü olur.

İyi uyumalarını sağlayın: Uykusuzluk bağışıklık sisteminin işlevlerini olumsuz yönde etkileyerek hastalıklara ve Covid_19’a yakalanmayı kolaylaştırır. O yüzden çocukların almaları gereken uykuyu almalarını sağlamak bu dönemde çok daha önemli.

 

D vitamini: D vitamini bağışıklık sisteminin sağlıklı işlev görebilmesi için oldukça büyük önem taşır. Kış gelip de güneşe çıktığımız günler azaldıkça kandaki D vitamini seviyesi düşer. Bu da Covid_19 ve diğer kış hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Hayatın ilk yılında 400 ü d vitamini takviyesini bebeklerinize rutin olarak verin. Sonrası için de doktorunuza danışarak çocuğunuzun yaşına uygun D vitamini takviyesi hakkında konuşun.