Anne Sütü Yokluğunda Ne Yapmalı?

Anne sütünün bileşenlerinden biri olan taurin göz ve beyin gelişiminde  etkili bir amino asit yani protein yapıtaşıdır.  Proteinler vücudumuzun ana bileşenlerinden biridir. Büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın hızla iyileşmesini, hastalıklara karşı savaşmamızı, kaslarımızın güçlü olmasını, zekamızın gelişmesini ve bizim için hayati önem taşıyan azot dengesini sağlarlar.  Taurin aynı zamanda işitsel uyaranların pozitif sinyallere çevrilmesinde yani duyduğumuzu anlamamızda  etkili olan bir moleküldür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde taurin eksikliğinin görme yeteneği üzerinde olumsuz etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. 

 

Eğer bebek anne sütü ile besleniyorsa beyin gelişimi, görme ve işitme için son derece önemli olan  bu molekülü anne sütünden alabilir. 

Ancak anne sütünün yokluğu veya yetersizliğinde bebeğin beyin gelişimini destekleyebilmek adına  taurin içeren   formül sütleri seçmek uygun olacaktır. Çünkü gözlemsel veriler, yenidoğandöneminde göreceli taurin eksikliğinin, özellikle de erken doğmuş bebeklerde olumsuz uzun dönem nörogelişimsel sonuçlarla ilişkili olduğunu göstermektedir.