Bebeklerde Gelişim Geriliği İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 İşaret

Dünya Sağlık Örgütü büyüme geriliğini; çocuğun büyümesi, yaşamını sürdürebilmesi ve özel bazı işlevlerini yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu besin ve enerji alımındaki dengesizlik olarak tanımlamaktadır

 

Daha ayrıntılı bir anlatımla bir çocuğun boy, vücut ağırlığı ve baş çevresindeki artışın yaş, cinsiyet ve genetik potansiyeline göre beklenen değerlerin altında kalması veya beklenen yıllık büyüme potansiyelini gerçekleştirememesidir

Çocuk sağlığı alanında kaydedilen tüm ilerlemelere rağmen büyüme geriliği tüm dünyada 5 yaş altı çocuk ölümlerinin en sık sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Peki büyüme geriliği için dikkat etmemiz gereken işaretler nelerdir?

  • Kilo alımında duraksama, yaşa göre kilonun düşüklüğü veya kilo kaybı

Bir çocuğun sağlıklı büyüdüğünün en önemli göstergelerinden biri düzenli ve yaşına göre uygun sınırlarda kilo alımıdır.  Hayatın ilk 6 ayı için aylık 600 gram, 2. 6 ayı için aylık 300 gram, 1-2 yaş arasında ise yıllık 1,5 kg nun altında kilo alımı büyüme geriliğinin işaretlerinden biridir. Bir diğer önemli işaret bebeğin ağırlığının yaşına ve cinsiyetine göre az olmasıdır.

  • Boy uzamasında duraksama veya yaşa göre boyun kısalığı

Büyüme geriliğinin önemli işaretlerinden biri çocuğun yıllık boy uzama hedefinin yaşa göre belirlenen değerlerin altında kalması (ilk yıl için 23-26 cm, 2. Yıl için 8-10 cm) veya çocuğun boyunun yaşa ve cinsiyete göre az olmasıdır.

  • Boya göre Ağırlığın Az Olması

Büyüme gelişme geriliğini tanımada  önemli kriterlerden biri boya göre ağırlığın – 2 standart sapmanın altında olmasıdır. Daha anlaşılır bir ifade ile bebeğinizin boyu düzenli olarak uzuyor ama aynı oranda kilo alamıyorsa, boy ve kilo persentilleri arasında büyük fark varsa bu büyüme geriliğinin bir işareti olabilir.

  • Bilişsel Becerilerinin yaşıtlarından geri olması

Bebeğinizin kaba motor, ince motor, dil becerileri gibi bilişsel becerilerde; yemek yeme başka insanlarla olumlu iletişim kurma, konuşma gibi yaşam yeteneklerinde yaşıtlarından geri olduğunu düşünüyorsanız bu durum büyüme geriliğinin önemli belirtilerinden biri olabilir.

  • Sık enfeksiyon geçirme

Eğer sık enfeksiyon geçiren, kansızlığı olan bir çocuğunuz varsa bağışıklık sistemi zayıflığı yapan diğer durumlarla birlikte büyüme geriliği de araştırılmalıdır.

  • Ağırlık kaybı, iştahsızlık

Eğer çocuğunuz son 3 ayda ağırlığının %10 ve fazlasını kaybetmişse, yiyeceklere olan ilgisini giderek kaybediyorsa büyüme geriliği var demektir.

Anne babalara çocuklarında büyüme geriliği olup olmadığını fark etmede büyük görev düşüyor. Çocuklarda büyüme geriliğinin önüne geçmek için büyümesini yakından takip etmek, düzenli aralıklarla boy ve kilo takibi oldukça önemli. Çocuğunuzun yaşına göre boy ve kilosunun normal seyirde gidip gitmediğini,  büyüme takip aracından öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzda büyüme geriliği ollduğunu düşünüyorsanız çocuk doktorunuza başvurmanız gerekmekte.