1 Yaşından Sonra Çocuk Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Corona Virüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde bebek ve çocuklarımızın beslenmesi her zamankinden daha fazla önem arz etmekte. Beslenme ile bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması arasında göz ardı edemeyeceğimiz güçlü  bir ilişki var. İşte o yüzden size sağlıklı bebek beslenmesi ile ilgili birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Artık hepimiz biliyoruz ki bebeklerimizi ilk 6 ay sadece anne sütü, anne sütü yokluğu veya eksikliğinde formül süt ile beslemeliyiz.   İki yaşına kadar da emzirmeye devam etmeliyiz.

Anne sütü sağlıklı işleyen bağışıklık sistemi için çok önemli. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan prebiyotik, A, C, vitamini, kalsiyum ve demir gibi birçok farklı besini tek başına içerir. Hiçbir ek gıda, anne sütünün yerine geçmez, bebeğin beslenmesini tek başına karşılayamaz.

Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda ise yerine inek veya keçi sütü değil doktorunuza danışarak bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olacak prebiyotik elemanlar içeren anne sütüne en yakın mamayı kullanmalıyız.

Ancak günlük klinik pratiğimde üzülerek görüyorum ki bazen anneler çeşitli sebeplerden  bebekleri  9-12 aylıkken anne sütünü veya devam sütünü hayatlarından çıkarıp, tamamen ek gıdaya geçmeye çalışıyorlar ve bebeklerini bir erişkin gibi besliyorlar. Oysa ki hayatın ilk ilk yılında anne sütü, anne sütü yokluğunda devam sütü  bebeğinizin ana gıdasıdır ve 9-12 aylarda bebeğinize vereceğiniz ek gıda miktarı 3 çay bardağını geçmemeli. Hiçbir ek gıda hayatın ilk yılında bebeğinize anne sütünün veya devam sütünün sağladığı vitamin, mineral, protein miktarını sağlayamaz ve bebeğiniz 2 yaşına kadar fiziksel ve zihinsel gelişimi için anne sütüne ihtiyaç duymaya devam eder.

 

İşte tüm bu nedenlerden dolayı , güçlü  bir bağışıklık sisteminin her zamankinden daha çok önem taşıdığı bu dönemde lütfen bebeklerimize ve çocuklarımıza ilk 6 ay sadece anne sütü verelim. Altıncı aydan  2 yaşa kadar da uygun ek gıdalarla tamamlayarak emzirmeye devam edelim. Emzirmenin gerçekleştirilemediği veya anne sütünün az olduğu durumlarda ise anne sütüne en yakın devam sütünü kullanalım.

 

Dr. Elif Pınar Çakır