Bebeklerin Bağışıklık Sistemlerini Güçlü Kılmanın En Önemli Yolu Onları Sağlıklı Beslemekten Geçer!

Bahar mevsimine hızlı bir geçiş yaptık. Hem mevsim geçişleri hem Corona salgını, hastalıkların kapıya dayanmasına sebep oldu.
Unutmayın, bebeklerimizi grip ve diğer salgın hastalıklardan korumanın ve bağışıklık sistemlerini güçlü kılmanın en önemli yolu onları sağlıklı beslenmekten geçiyor.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemesi, emzirmenin uygun ek gıdalarla desteklenerek iki yaşına kadar devam ettirilmesi onların bağışıklık sistemini destekleyen en önemli şey. Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda ise doktorunuza danışarak bağışıklık sisteminin de güçlenmesine
yardımcı olacak prebiyotik ilaveli, anne sütüne en yakın mama doktora danışarak kullanılmalı.

Omega 3, omega 6, A ve C vitamini, çinko, demir ve b12 açısından zengin yiyecekler bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlarlar. Balık, kırmızı et, kefir, yoğurt, yumurta çocuklarımızın günlük beslenmelerinde mutlaka olmalı.
Gene prebiyotik gıdaların eksik olmadığı bir beslenme düzeni bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlar ve bağışıklık sistemi hücrelerinin daha etkin ve düzenli çalışmasını sağlayarak bebeklerimizin salgın hastalıklardan korunmasına destek olurlar.

Prebiyotik gıdalar, yararlı bakterilerin yediği, bağırsaklarımıza dost ve arkadaş besinlerdir. Bağırsakta fermente olurlar ve bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerin çoğalmasını ve etkinliğini olumlu yönde etkileyerek sağlığımızı iyi yönde etkilerler. Soğan, sarımsak, yerelması, pırasa bamya, fasulye, mercimek, nohut, tam buğday, ceviz, badem, fındık, zeytin, muz, üzüm gibi gıdaların prebiyotik özelliği vardır.

Aslında bebeklikten itibaren en temel prebiyotik kaynağı anne sütüdür. Prebiyotikler, anne sütünün kuru ağırlığının 3. büyük bileşenidir! Bu prebiyotikler yeni doğan bebeğin barsaklarında yer alan faydalı bakterilerin artması ve yukarıda saydığımız faydalı etkilerin görülmesi için en temel bileşendir. Bu doğrultuda bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gereklidir. 6. aydan sonra ek gıda dönemine geçilse de bebeğin 2 yaşına kadar anne sütünden yararlanması önemlidir. Anne sütü eksikliğinde ise bebeğin bağışıklığının desteklenmesi için prebiyotik içeren devam sütlerini tercih edebilirsiniz.