Keçi sütü mü yoksa keçi inadı mı?

Son zamanlarda anne sütü yokluğunda veya eksikliğinde kullandığımız formül sütlerin yerine anne sütüne daha yakın olduğu düşüncesi ile yerine keçi sütü başlandığını gözlemliyorum. Oysa ki tıpkı inek sütü gibi keçi sütü de bir yaş altı bebeklerin beslenmesinde kesinlikle olmamalıdır. Keçi sütü bir yaş altı bebek beslenmesi için uygun bir alternatif değildir.

Çünkü keçi sütü, inek sütüne göre daha fazla doymuş yağ içerir. Ayrıca yüksek miktarda içerdiği protein ve tuz nedeni ile böbrek  (solüt) yükünü arttır. Ayrıca keçi sütü A,C,D ve b12 vitaminleri ve folik asit açısından fakir olması nedeni ile bebekte vitamin ve mineral eksikliklerine, anemiye neden olabilir.

Gene inek sütü protein alerjisi olan bebeklerde, bu bebekler için özel olarak üretilmiş alerji mamaları yerine keçi sütü bazlı mamaların kullanıldığına sık sık şahit oluyorum. Oysa ki inek sütü protein alerjisi olan bebeklerde eğer anne sütü yeterli değilse alerjik bebekler için özel olarak üretilmiş mamalar kullanılmalıdır. Süt alerjisi olan bebeklerde normal mamalar veya keçi sütü bazlı mamalar kullanılmamalıdır.

Çünkü inek sütünün barındırdığı alerji riskinin keçi sütünde olmadığı söylentisinin aksine, keçi sütü de bebeklerde inek sütü kadar alerji ihtimali taşır. İnek sütü alerjisi olan bebeklerin %92’sinin keçi sütüne de alerjisi olabilir. Bunun nedeni ise iki süt çeşidinde de benzer protein içeriklerinin olmasıdır. Yani, İnek sütü alerjisi olan bir bebekte keçi ve koyun sütleri proteinler ile çapraz bir reaksiyon görülebilir.

Sonuç olarak bebekler  ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Daha sonra bebeğin ilk doğum gününe kadar anne sütüne yavaş yavaş katı gıdalar eklenmelidir. Sonrasında da anne ve bebek istediği sürece emzirme devam etmelidir. Ancak, bir nedenden dolayı anne sütü yok veya yetersiz ise o zaman bebeğe mama(formül süt/formül mama) verilmelidir. İnek, koyun ve keçi gibi hayvanların sütlerinin bir yaş öncesi bebek beslenmesinde yeri yoktur.