Okula Dönüş İçin Sağlık İpuçları

Okulların açılması ile birlikte biz annelerin de çocuklarımızın beslenme ve sağlık düzeninin bu köklü değişiklikten nasıl etkileneceği yönünde endişelerimiz artıyor. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun akademik performansı, sağlığı ve diğer öğrenciler ve öğretmenlerle ilişkileri, beslenme gibi konularda aklınızda bazı soru işaretleri olabilir. Gelin hep birlikte çocuklarımızın sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirebilmeleri için yapabileceklerimize  bir bakalım.

 

  • Sağlıklı bir hayatın temeli sağlıklı beslenmekten geçer. Çocuğunuzun  her besin grubundan uygun miktarlarda almasını sağlayın. Hazır meyve suları, şeker içeren, katkı maddesi, mısır, glikoz şurubu içeren yiyeceklere çocuklarınızın menülerinde yer vermeyin. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyen bir vücut hastalıklara daha açık hale gelir.
  • Gene çocuk beslenmesi için kahvaltının önemini bir kere daha hatırlatmak isterim. Yapılan son araştırmalar okul başarısı ile kahvaltı arasında pozitif ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Çocuklarımızı kahvaltı yapmadan okula göndermemeye özen gösterelim. Sabah kahvaltısında yumurta, peynir, zeytin, mevsim meyve ve sebzeleri, tam tahıllı ekmeğe yer verin.. Gene sürülebilir çikolatalar, reçeller gibi rafine şeker içeren gıdalardan uzak durulmalı.
  • Çocuğunuzun gıda alerjisi varsa öğretmenini bu konudan haberdar edin.
  • Beslenme çantası götürülen bir okula gidiliyorsa, beslenme çantasına meyve, sebze, kuruyemiş, peynirli sandviç, ayran gibi sağlıklı gıdalar koyun. Beslenme çantasını da gofret, çikolata, meyve suyu gibi hazır gıdalardan arındırın.
  • Çocuğunuzun rutin doktor kontrollerini yaptırmış olmak, vitamin ve mineral eksiklikleri, göz ve işitme bozuklukları, skolyoz gibi okul başarısını etkileyecek ve sık enfeksiyon geçirmesine neden olabilecek bazı hastalıkların erkenden tespiti açısından son derece önemlidir. Gene aynı şekilde  astım, şeker, doğumsal kalp hastalığı gibi koronik hastalığı olan çocuklarınızın ilaçlarını doktorunuzun önerdiği doz ve şekilde kullanın.
  • Uyku zihinsel ve bedensel dinlenme için olmazsa olmaz bir faaliyettir. Yaş grubuna uygun uyku düzenini ve uygun miktarda uyumasını sağlayın. Bir çocuğun okulda başarılı olması için yeterince uyuyor olması önemlidir. Yeterince uyuyamayan çocuklar, olabildiğince iyi bir şekilde konsantre olamaz ve öğrenme zorluğu çeker. Çocuğunuz için tutarlı bir yatma vakti ayarlayın ve her gece ona bağlı kalın. Tutarlı bir uyku öncesi rutinin olması çocuğunuzun sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.
  • Hastalıklaran korunmanın en önemli yollarında olan basit hijyen kurallarını çocuklatımıza anlayabileceği bir dilde anlatın. En az  20 saniye sabun ve su ile ellerini yıkaması gerektiği öğretin ve gün içinde gerektikçe yıkamasını sağlayın.