Evde Kaldığımız Bu Dönemde Bebeklerimizin D Vitamini İhtiyacını Nasıl Karşılayabiliriz?

D vitamini, yediğimiz yiyeceklerdeki kalsiyumdan vücudumuzun yararlanmasını sağlayan vitamindir. Bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişmeleri için gerekli D vitaminini almaları çok önemlidir. D Vitamini eksikliğinde, kas güçsüzlüğü, büyüme geriliği, bacak ağrıları, bıngıldağın geç kapanması , diş çıkarmada gecikme, uykusuzluk, huzursuzluk, tekrarlayan üst solunum yolu hastalıkları görülebilir.

D vitamininin en önemli kaynağı güneştir ve ne yazıkki evde kaldığımız bu dönemde bizler ve bebeklerimiz yeteri kadar güneş alamıyor olabiliriz. Peki bebeklerimizin sağlığı için gerekli D Vitaminini bu dönemde nasıl alabiliriz?

Evde de kalsak, evin içerisine güneş ışınlarının girmesini sağlayabiliriz. Evi düzenli aralıklarla havalandırıp, bebeğimizin de günde 15-20 dakika boynu ve kolları açıkta kalacak şekilde güneşlenmesini sağlamak oldukça önemli.

Bunun dışında beslenme yoluyla da bebeğimize D vitamini sağlayabiliriz. Anne sütü iyi bir besin olmasına rağmen gerekli D vitamini ihtiyacını tek başına karşılayamayabilir. Bir yaş altı bebeklerimize yaz veya kış farketmeden günlük 400 ü d vitamini vermeye bu dönemde de devam etmek oldukça önemli. Bir yaş altı bebeklerimize yaz veya kış farketmeden günlük 400 ü D vitamini vermeye bu dönemde de devam etmek oldukça önemli. Anne sütü yok veya yetersiz ise bebeğimize formül süt seçerken D vitamini içeren devam sütleri vermemiz oldukça önemli. Özellikle bağışıklığın bu denli önemli olduğu bu dönemde, içeriğinde D vitamini olan bağışıklık güçlendirici devam sütlerini bebeğinizin beslenmesinde yer vermenizi öneririm. İnek sütü ve keçi sütü gibi ürünler, D vitamini bakımından zayıftır ve gerekli vitamin ihtiyacını karşılamaz bu sebeple 2 yaş öncesi kullanılmasını önermiyorum.

 

Uzm. Dr. Elif Pınar Çakır