Ne Zaman Organik Tercih Etmeliyim?

Organik kavramı, son yıllarda hayatımızın tam ortasına yerleşti. Organik yiyecekler, organik içecekler, organik nevresim ve çarşaflar, organik kıyafetler ve nihayetorganik formül sütler… Hepimiz bebeğimiz için en iyisini istiyoruz. Ve şu konuda hem fikiriz: Bir bebeğin ilk 6 ay boyunca tek gıdası anne sütü, anne sütü yokluğu veya yetersizliğinde ise formül sütlerdir. Formül süt seçerken de
mümkün olduğunca anne sütüne yakın bir formüla seçmek bebeğin hem sağlıklı büyüme ve gelişmesi hem de bağışıklığının güçlenmesi için oldukça önemlidir. Peki acaba organik formulalar, anne sütüne yakın mı? Yani organik şampuanlarla yıkayıp, organik kıyafetler giydirdiğimiz ve ek gıdaya geçerken sadece organik besinler verdiğimiz bebeğimize acaba organik mama mı vermeliyiz? Gelin birlikte bu sorunun yanıtını arayalım. Seçeceğimiz formül sütte anne sütünde yer alan ve bebeğin büyüme, zihinsel gelişme ve bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bazı içeriklerin olması önemlidir. Mesela anne sütünün ana karbonhidrat kaynağı laktozdur oysa ki bazı organik formülalardaki karbonhidrat kaynağı nişastadır. Tercihiniz organik formüllerden yana ise karbonhidrat içeriğinde nişasta ve benzeri karbonhidrat kaynaklarının yer alıp almadığına özen gösterin. Çünkü nişasta içeren bir formül organik de olsa anne sütünden uzaklaşmıştır. Aynı şekilde organik mamalar anne sütünde de bulunan prebiyotik, LCP (omega 3), nükleotid gibi özel bileşenleri içermeyebilir. Prebiyotikler, anne sütünün 3. büyük bileşenidir. Formül süte eklendiği takdirde bebeğin bağırsak florası, bağışıklığı, dışkı kıvamı ve sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Bunun dışında  LCP’ler de (yani omega 3 gibi uzun zincirli yağlar) formül sütlere eklenebilmektedir. LCP’lerin de beyin ve göz gelişimi üzerine etkili olduğunuz gösteren çalışmalar vardır. Nükleotidler de yine anne sütünde bulunan, bebeğin bağışıklık gelişimi ve fiziksel gelişimi için önemli olan bileşenlerdendir. Bahsedilen bu bileşenler bazı organik sütlerde bulunmayabilir. Formül süt tercih ederken, yukarıda belirtilen bileşenlerin varlığını doktorunuza sorarak, etiket bilgilerinden ya da  ilgili markanın anne danışma hattı üzerinden sorgulayabilirsiniz.
Özetle formül süt seçerken en önemli kıstas, devam sütünün organik olması değildir, anne sütüne yakın bir içeriğe sahip olmasıdır.