Anne Olunca İşi Bırakmak Yok: Çare YenidenBiz!

YenidenBiz’i duymayan çalışan anne kalmamıştır herhalde ama ben yine de bu şahane girişimden bahsetmek istiyorum.

Kariyerine en az bir yıl ara veren deneyimli kadınların yeniden iş hayatına dönmesini sağlamak için 2013 yılından beri çalışan bir dernek YenidenBiz. Adayların gelişimini destekliyor, onları tekrar profesyonel hayata hazırlıyor, iş olanakları hakkında bilgilendiriyor, kurumlarda farkındalığın artmasına katkıda bulunuyor, tam zamanlının yanı sıra dönemsel, proje bazlı veya yarı zamanlı çalışmanın da önünü açmayı hedefliyor.

Danone ve IPSOS’un Çalışan Annenin 1000 Günü araştırmasında, kadınların yüzde 14’ü anne olduktan sonraki ilk 1000 gün içerisinde işinden ayrılıyor. Yüzde 40’ı farklı zamanlarda işinden ayrılmak zorunda kalıyor. Çalışan annelerin yüzde 91’i çocuk bakımının ekonomik maliyetleri yüzünden işini bırakıyor.

YenidenBiz Derneği işte bu kadınları tekrar istihdama kazandırmak için çalışıyor.

Türkiye’de hala yüzde 27gibi çok düşük bir oran olan kadın istihdamını artırmak için gösterilen çaba gerçekten takdire değer.

Şimdi daha detaylı bir şekilde derneğin çalışmalarına bir göz atalım:

YenidenBiz neler yapıyor?

 • Adayları yetkinlik bazlı ön mülakatlara alıyor. İşe dönüşlerini kolaylaştıracak eğitim ve etkinlikler düzenliyor, ICF ile ortaklaşa yürüttüğü koçluk programı ve EMCC ile ortak yürüttüğü mentörlük programıyla süreci destekliyor ve  bir “işe dönüş metodolojisi” oluşturmak üzere çalışıyor. Bunu, iş dünyasında kadının önemini benimseyen profesyonel bireyler ve kurumların desteği ile gerçekleştiriyor.
 • YenidenBiz bünyesinde iş hayatına ara vermiş kariyer sahibi kadınlardan oluşan 6 farklı gönüllü çalışma grubu yer alıyor. Çalışmalara toplam 70’den fazla gönüllü katkıda bulunuyor.
 • Tam zamanlı iş imkânlarının yanı sıra Türkiye’de henüz yeni yeni kabul gören proje bazlı, dönemsel ve yarı zamanlı iş olanaklarının önünü açmaya çalışıyor. Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadını destekliyor.
 • Aday havuzuna üniversite mezunu, 10 yıl ve üzeri iş tecrübesi olan kadınların özgeçmişleri kabul edilip değerlendiriliyor. Aday havuzundan doğru aday seçilip destekçi firma ile buluşturuluyor.
 • Mayıs 2016 itibarı ile mevcut aday havuzu 550 kadından oluşuyor. YenidenBiz bugüne kadar 85 adayın tekrar kariyer dünyasına dönmesine destek oldu.
 • Özellikle hızlı büyüyen sektörlerde sürekli değişen kadrosunda tecrübeye ihtiyaç duyan kurumsal firmaların yanı sıra, tecrübeli yetenek havuzunu kendi bünyelerine çekmekte zorlanan, atılım yapmaya çalışan orta ölçekli oyuncular, sivil toplum örgütleri, sosyal girişimler ve kabuk değiştiren aile şirketleri YenidenBiz’in sunduğu iş gücünden en çok faydalanabilen oluşumlar olarak sıralanıyor.
 • YenidenBiz kurumsal üyeleri arasında Danone, Coca-Cola, Fiba Holding, Fiba Faktoring, Procter&Gamble, Unilever, Turk Tuborg, İpekyol, Mudo, Kale Grubu, Borusan, Tat Gıda, Quattro Danışmanlık, Paksoy Hukuk var. ING Bank ise YenidenBiz’e aday geliştirme sponsoru olarak destek veriyor. İş fırsatlarının adaylarla paylaşıldığı kurumlar sadece YenidenBiz üyesi ve destekçisi kurumlarla sınırlı değil. Eğitimli ve deneyimli adaylara uygun tüm iş fırsatları YenidenBiz adayları ile paylaşılıyor. Adaylar kurumsal şirketlerdeki pozisyonların yanı sıra Türkiye’de alanında önde gelen STK’larda da kilit pozisyonlarda tam zamanlı yönetim görevleri üstlenmekteler. Bunlar arasında TEV, Darüşşafaka, Unicef, TEGV ve AÇEV sayılabilir.
 • İşe dönüş yapan adaylarla yapılan görüşmelerde, YenidenBiz’in iş arayış sürecindeki rolü iş arama motivasyonu, kişisel gelişim ve eğitim donanımı, yeni kariyer hedefi belirleme, networking ve iş bulma olarak ortaya çıkıyor. YenidenBiz çalışmalarına gönüllü olarak destek veren adayların, aynı zamanda iş hayatına daha etkili biçimde hazırlanabildikleri gözlemleniyor. Bunda adayların kendine güven kazanarak, mevcut becerilerini kısa sürede ortaya koyabilecekleri bir ortam bulmalarının payı büyük.

İşe dönüş yapmış adaylar anlatıyor;

YenidenBiz daha çalışmıyorken bile hayatıma iş disiplini ve network getirdi. Bu da içine çok rahat girebileceğim ataletten beni çıkardı. Ben ve benim gibi olan çalışma hayatını yeniden sorgulayan kadınlarla tanışmamı ve hayat boyu yol arkadaşı edinmemi sağladı. Onların sorularına cevap verirken aslında kendi sorularıma da cevap verdiğimi gördüm.” Funda Yalnız Şakul, Bacardi-Martini Türkiye ve Balkanlar Ülke Yöneticisi

YenidenBiz ile 2014 Eylül ayında tanıştım. Gönüllü olarak 1 yıl etkinlik sorumlusu olarak görev aldım. YenidenBiz ile iş disiplinini hissetmek, yeniden bir şeylere fayda sağlamak bana çok iyi geldi. YenidenBiz eğitimlerinde motivasyonum çok beslendi. Böylece “Ben yapabilirim” dedim. Bugünkü işim benim için aynı zamanda yepyeni bir kariyer.” Cemile Behram, HRDAntwerp Pırlanta Eksperi

YenidenBiz‘in eğitim ve seminerlerinden bir yıl boyunca çok faydalandım. En büyük faydası “hedef odaklı olmamı” sağladı. Önceliklerimi, hedef, beklenti ve birikimlerimi sıraladığımda, bir eğitim kurumunda çalışmanın beni mutlu edeceğini çok net bir şekilde gördüm. Böylece, misyonu ve değerleriyle bana uyabilecek okulları belirleyip onları radarıma aldım.Türkiye’nin önde gelen vakıf okullarından Hisar Okulları’nda bana uygun bir pozisyon arayışı görünce başvurumu yaptım ve halen keyifle çalışıyorum.” Lale Günaydın, Hisar Okulları Kaynak Geliştirme Müdürü

“Hem anne, hem eş, hem iş kadını olarak mücadeleye devam. Bu yollardan geçen benim gibi kadınlara, herkese manevi destek olmak için elimden geleni yapmaya devam ediyorum ve edeceğim. İyi ki YenidenBiz var.” Ayşe Çolak, Akzo Nobel Marshall Boya, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

YenidenBiz ile nasıl buluşabilirsiniz?

 • Siz de kurumsal üye olarak, doğru işe doğru adayı bulma sürecinde kadın istihdamına katkıda bulunabilirsiniz.
 • YenidenBiz’e bireysel üye olarak destek olabilirsiniz.
 • Tam zamanlı işin yanı sıra farklı iş modelleri için de geçmişte iş tecrübesine sahip kadınlar YenidenBiz ile iletişime geçebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin; info@yenidenbiz.com ve www.yenidenbiz.com

 

Tüm yazılar için buraya tıklayın.