Tuvalet Eğitiminde Karşılaşılan Zorluklar ve Bir Anne Çözümü

1 hafta önce tuvalet eğitimine yeniden başladık. Bu sefer çiş konusunda hiç sıkıntı yaşamadık. Önce lazımlık akabinde tuvalete yaparak JanJan hayatının en büyük adımını atmış oldu. Demekk ki neymiş sevgili Cahil Anne; her zaman olduğu gibi; çocuk hazır değilse sen kendini oradan oraya da atsan , paket paket külot, alt açma örtüsü de alsan, 3_5 adaptör ve lazımlık da getirsen olmuyormuş.  Her şeyin bir zamanı gerçekten varmış. Ertelemek başarısızlık değilmiş.

 

Bundan önceki tuvalet eğitimi maceralarımızda dışarıya çıktığımız zaman ne tür zorluklarla karşılaştığımıza dair deneyimler edindim.

 

 

1. Sadece erkekler tuvaletinde değil kadınlar tuvaletinde de temiz tuvalet bulmak tam bir problem. Maalesef insanımız bu konuda bilinçsiz, dikkatsiz, eğitimsiz. 

2. Temiz tuvalet bulsak bile her yerde çocuk tuvaleti bulunmuyor. Fıtık ameliyatı olduğum için JanJan’ı kaldırıp tuvalete oturtmak , geri indirmek benim için 1 hafta ağrı ile yatma sebebi. 

3.Temiz tuvalet bulduk, JanJan’ı tuvalete oturtacak biri de var derken adaptör olmadan olmuyor. Tuvalet adaptörleri anne çantasına sığmayacak kadar büyük ayrı bir çanta/poşet ile taşımak; kulplarından dolayı uygun çanta/poşet bulmak zor.

potette

 

Bu nedenle deneyimli annelerin önerisi ile potette aldım eve gelirken. Ufacık tefecik içi dolu turşucuk. Hem portatif bir tuvalet hem de tuvalet adaptörü olarak kullanılabiliyor. Minicik bir çantası var. İçine poşet geçirilerek kullanılıyor. Kutusundan 3 adet poşet çıkıyor. Arzu ederseniz 10’lu yedek poşetleri de var ancak pahalı. Alırken bana yardımcı olan satış danışmanı arkadaş yedek poşet de verelim mi ? diye sordu. 10 tanesi 20 TL. İçinden çıkanlara bir bakayım herhalde bir özelliği var ona göre karar vereyim diye düşünüp almadım. iyi ki almamışım.

Poşet dedikleri bildiğiniz minik boy beyaz poşet veya içinde el kadar emici bir ped mevcut..

Ben evdeki en küçük boy çöp poşetini geçirdim. Içine eskiden kalma olur da bir bebek gelirse lazım olur diye tuttuğum küçük bebek bezini yerleştirdim. Daha bile güzel oldu.

potette alındığına göre artık hafta sonu için plan yapılabilir