Sevgili Yorgun Anne

Belki yeni anne oldun belki de bir süredir emziriyorsun. Biliyorum senin için de emzirmek, dünyanın en harika deneyimlerinden biri. Emzirdiğin an, bebeğinle paylaştığın en özel an. Ama işte en sık duyduğun cümleler var ya. Ah o insanı yaralayan, kendine ve sütüne güveni azaltan o cümleler: Sütün yetmiyor, bu çocuk aç, bu bebek zayıf….

‘’Sütün yetmiyor lobisi’’ diyorum ben bu insanlara. Anneanneler, babaanneler, babalar, konu, komşu, Ayşe Teyze ve maalesef bazı doktorlar kadim üyeleri bu lobinin.  Yaşadığı yerden ve sosyoekonomik düzeyinden bağımsız olarak neredeyse tüm emziren annelerin ortak endişesi: Sütüm bebeğime yetiyor mu ?

Senin  geçmiş olduğu yollardan geçmiş bir anne ve çocuk hekimi olarak söyleyebileceğim ilk şey şu sevgili emziren anne: Şöyle bir arkana yaslan ve rahatla. Sonra al bebeğini kucağına ve emzir. Neredeyse tüm anneler, bebeklerine yetecek sütü üretebilecek güce sahiptirler. Evet evet sen, bebeğin ne kadar küçük doğmuş olursa olsun veya kaç bebeğin olursa olsun bebeğine yetecek kadar süt üretebilirsin.

Peki ”Ben nasıl anlayacağım bebeğimin yeterince anne sütü aldığını?” diye soracaksın. Şimdi sana çok önemli bir sır vereceğim. Herkesin, bildiği ama görmediği, hatta senin de bildiğin ama yüksek sesle dillendiremediğin bir gerçek: Bebeğin kilo alıyorsa sütün yetiyor demektir. Sevgili anne, işte ’’Sütüm bebeğime yetiyor mu ?’’ sorusunun cevabı bu kadar yalın ve basittir. İlk altı ay için günde 20-30 gram, ikinci altı ay, günde 2 çay bardağı ek gıda’dan fazlasını vermemek şartıyla yine günde 15-20 gram alan bir bebek yeterince anne sütü alıyor demektir. Bebeğinin yeterli kilo almadığı veya sütünün yetmediği ile ilgili bir endişen varsa onu gün aşırı tartmanı öneririm sana.