İşi Bırakan Annenin Kariyerine Devam Etmesi İçin 6 İpucu!

Türkiye’de her 4 kadından 1’i evlendikten sonra işi bırakıyor. İşi bırakma nedenlerinin başında ise evlilik, gebelik ve çocuk bakımı gibi nedenler geliyor.

Üç dört yıl geçiyor, çocuk büyüyor, ilkokula başlıyor ve bir zamanlar çalışmakta olan anne kendine şu soruyu soruyor: “Ben şimdi ne yapacağım?”

Henüz onun cevabını düşünürken, okuldan eve gelen çocuk anneye başka bir soru yöneltiyor: “Anne sen ne iş yapıyorsun?” 

“Çalışmıyorum” deyince, çocuğun şöyle bir suratı düşüyor.

Danone Nutricia’nın Çalışan Annelerin 1000 Günü Araştırması’na göre, annelerin yüzde 23’ü çalışmayı bıraktıkları için kendilerini mutsuz hissediyor, yüzde 11’i pişmanlık duyuyor, yüzde 7’si sıkılıyor, kalan yüzde 12’si ise işini özlüyor,  kendini güvensiz, asosyal ve boşlukta hissediyor. Ekonomik özgürlüklerini kaybetmiş olmaları da cabası oluyor.

Benim gözlemim işi bırakan anne uzun vadede kimseye yaranamıyor.

Bir diğer gözlemim de, işi bırakan annelerin çok büyük bir kısmı işe tekrar geri dönebileceğine inanmıyor. 

Neden olmasın?

Çocuğunuzu büyüttünüz, arzu ettiğiniz şekilde anneliğinizi yaptınız artık dizginleri tekrar ele alma vakti. Çalışan anne çocuğuna hem sosyal, hem ekonomik açıdan faydalı oluyor, özgüveni yerine geliyor  ve daha pozitif oluyor.

Bu hafta iş hayatını evlilik ya da çocuk nedeniyle sonlandıran ve kariyerine geri dönmek isteyen annelere 6 ipucu veriyorum.  Okur okumaz CV’leri güncellemeye başlayın : )

  1. İyi olduğunuz işlerin bir listesini yapın: İşi bıraktığınızda belki bankacıydınız ama pastacı olarak geri dönebilirsiniz : )Hayatta insanın en iyi yaptığı iş, en iyi bildiği iştir. İş arayışınızı bu yönde gerçekleştirin.  Yeteneklerinizi, hobilerinizi, tutkularınızı, övgü aldığınız alanları gözden geçirin ve bir listesini yapın. Annelik nedeniyle işi bırakmış olmanızı şanssızlık olarak değil, sevdiğiniz işi yapabilmek için bir fırsat olarak görün.
  2. Araştırma yapın: Yapmak istediğiniz işle ilgili yenilikler neler, hangi trendler daha çok ilginizi çekiyor, yapacağınız işe nasıl bir fark katabilirsiniz, günümüz iletişim dünyasına ne kadar hakimsiniz… Bunları araştırın ki, karşınıza ani bir iş fırsat çıktığında değerlendirme şansınız olsun.
  3. Network… Network…: Devir networking devri ve Linkedin bu konuda eşsiz bir ağ. CV’nizi Linkedin’e yükledikten sonra iş hayatından tanıdığınız, size referans olacak  insanlara ulaşmaya başlayın. Onlara tekrar işe geri dönmek istediğinizi ve çalışmak istediğiniz alanı bildirin. Bazılarına bir kahve içmeyi teklif edin ve arayı sıcak tutun. Sizi uygun gördükleri şirketlere tavsiye etmelerini rica edin.
  4. Teknoloji açığınızı kapatın: Günümüz dünyasında hangi işi yapacak olursanız olun, internete ve sosyal medyaya hakim olmanız gerekmektedir. Yapmak istediğiniz işle ilgili dinamikler nedir, kararlar nasıl veriliyor, Büyük Data ne demektir, İçerik Pazarlaması nedir? Bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız iş ararken de, iş kurarken de önemli. Gözünüzde büyütmeyin. Çocuklar öğreniyorsa, siz de öğrenebilirsiniz. Birçok üniversitenin  yaşam boyu eğitim merkezi var. Bir kaç haftadan başlayıp, bir kaç aya yayılan Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama kurslarına başvurabilirsiniz. Hızlı bir eğitim için ise Z jenerasyonu çocuğunuz en iyi adres : )
  5. Adaptasyon gösterin: Kariyerinize geri dönmek, kaldığınız yerden devam etmek anlamına gelmeyecektir. Beş yıl önce bıraktığınız iş dalı bugün olmayabilir ya da farklı uzmanlık alanları gerektiriyor olabilir. Farklı yetenekler isteyen, adını bile duymadığınız yeni işler de türemiştir. Bunlar gözünüzü korkutmasın.  İş görüşmesinde, yapmak istediğiniz iş konusunda ne kadar tutkulu olduğunuzu patron adayınıza gösterin. Bu kişi sizden 10-15 yaş küçük olabilir, o yüzden egolarınızdan sıyrılın. Eskiden iş hayatında ne kadar başarılı olduğunuzu, yüksek mevkiilerde çalıştığınızı gözüne sokmaya çalışmayın. Görüşmenizde şirkete sağlayabileceğiniz faydalara odaklanın.  Önemli olan işe bir yerden başlamaktır. Belki yarı zamanlı bir işle bile sahalara geri dönebilirsiniz.
  6. Destek alın: İş hayatını bıraktıktan sonra işe geri dönmeyi düşünen ve nereden başlayacağını bilmeyen tek kadın siz değilsiniz. Aynı durumdaki annelerle ilişki kurun ve destek alın. Danone Nutricia’nın da işbirliği içinde olduğu, yeniden işbaşı yapan kadınların platformu yenidenbiz.com bunun için çok doğru bir adres. Burada aday formu doldurabilir, kariyer tavsiye paketlerini, işe dönüş kılavuzunu okuyabilir, iş dünyasının önemli isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı toplantılara katılabilir, online eğitim bile alabilirsiniz.

Tüm yazılar için buraya tıklayın.