Dansın mutlulukla bir alakası var!

Joimove: Dünyaca Ünlü Aile Etkinliği

Dansın iyileştirici ve birleştirici gücünü yaşayarak deneyimlediğimiz bir dönemdeyiz. Daha 3 aylıkken evde kızımla onu kucağıma alıp sarılarak yaptığım dansın çevresine olan ilgisini arttırdığını fark ettiğimde daha fazla dans etmeye başlamıştım. Sonra bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılan dans etkinliğine katıldım ve JOIMOVE hayatıma girdi.

JOIMOVE: 2013 yılında İskoçya’da dans eğitim uzmanı Selen Yılmaz tarafından  kurulmuş, 2014 yılında Netmums tarafından yılın en iyi etkinliği olarak seçilen ve UNESCO tarafından tanınan güler yüzlü, pozitif ve uluslararası bir topluluktur. Joimove Babies; 0-18 ay arası bebekler ve yetişkinlere sosyal dersler sunan, insanları biraraya getirerek bebeklerin güvenli bir şekilde taşınmasını teşvik eden, sosyal sorumluluk projeleri ile farkındalık yaratmaya çalışan hareketler bütünüdür. Bebeklerin sevildiklerini ve güvenle bağlandıklarını hissettikleri, yetişkinlerin mutluluk duygularını özgürce paylaştıkları sevgiyle zenginleştirilmiş bir topluluktur ve hareketin güçlü bir iletişim aracı olduğuna inanır.

Sıkı bir eğitim programından geçiyoruz ve Joimove Eğitmeni oluyoruz. Sahip olduğumuz uluslararası sertifika bizi bir dans eğitmeni olmaktan öte birer pozitif dönüşüm yaratan liderler haline getiriyor. Anneler ve bebeklerinin konforu ve güvenliği bizim ilkelerimizin en başında yer alıyor. Koreografilerimiz ve dans rutinlerimiz anne-bebek iletişimi, ergonomi, anatomi, konfor, vücut ısısı, mekanin ve zeminin uygunluğu ve katılımcı sayısına göre en ince ayrıntısına kadar kurgulanarak oluşturuluyor. Emzirmeyi, anne bebek sağlığını destekleyen bir topluluk olarak, dünyada 8 ülkede anneler, sağlık ve bebek taşıma uzmanları ile birlikte ilerleyerek içeriklerimizi güncelliyoruz.

Eğitimimi tamamlayıp Joimove Ailesine dahil olduktan sonra önce kendim ve kızımda, sonra Joimove Babies etkinliklerime katılan anne ve bebeklerde gözlemledim ki;

  • Pozitifliği yansıtan bir felsefeye sahip olması aynı anı paylaştığım insanlarda da pozitif bilinç oluşturuyor.
  • 40 dakikalık etkinliğimizde bebeklerin dinledikleri farklı ritimlerdeki müzikler ritim duygusu geliştirmelerine, aritmetik zekalarının gelişmesine destek sağlıyor.
  • Hareketin büyüsüne kendilerini en güvende hissetikleri yerde, anne kucağında başlıyorlar ve ritme bacaklarını sallayarak dahil oluyorlar.
  • Anne kokusu ve sıcaklığı ile rahatlayıp uykuya daha kolay geçiyorlar. Gaz problemlerinin olduğu dönemde ise daha kolay gaz çıkarıyorlar.
  • Dansın herkes için ulaşılabilir olması, herkesin hareket etmesini ve kendisi ile barışık olmasına sebebiyet veriyor.

Farklı ritimlerde düzenli olarak dans etmeye başlamak, Güliz’ in dans ve müziği hayatında büyük bir yere koymasına ve matematiksel kavramları daha fazla kullanmasına neden oldu. Tek tek seçerek kullandığı kelimeler önce cümleye, sonra çok kelimeli cümle yapılarına döndü. Kendini daha iyi ifade etmeye başlaması özgüveninin artmasını sağladı. Daha mutlu, her anın tadını çıkaran, gülümsemesi kahkahalara dönen bir çocukluk geçiriyoruz. Hayatının her anının pozitif duygularla besleniyor olması 2 yaş sendromunu da hafif yaşamamızı sağlıyor.

Dansın mutlulukla ilgisi var diyoruz. Bu mutluluk yeni doğum yapmış annenin, doğum sonrası süreçte bebeği ile geçirdiği zamanı neşeyle doldurmasını, etrafında oluşabilecek şekilcilik baskısının üstesinden gelmesini, kendisi ile, bedeni ile, bebeği ile gurur duymayı deneyimlemesini, hayatına hareket katarak sağlıklı hissetmesini ve mutlu olmasını sağlıyor. Dans babalar ve bebekleri arasında da aynı pozitif etkiyi yaratıyor, iletişimi güçlendiriyor. Folklor seven baba ile rock n roll seven baba ayırt etmiyor bebekler. Bebekler babaları, anneleri tarafından kucaklanmanin, hep birlikte eğleniyor olmanın mutluluğunu ve güvenini hissediyorlar. Aynı dönemlerden geçmiş başka ebeveynlerle tanışması, sohbet etmesi rahatlamasını ve sosyalleşmesini teşvik ediyor.

Bizler geleceğin tasarımını yapacak nesillerin yaratıcılarıyız. Daha mutlu ve barışçıl bir dünyanın hayalini kurmaktayız. Düşüncelerimizin, hareketlerimizin ve amaçlarımızın bugünün çocukları üzerindeki gücünün farkındayız. Çocuklarımızın bizim birer aynamız olduğundan hareketle pozitif iletişim kurmak, hayatın her anını kutlamak, önce kendimizle barışık olup çevremizin de barışmasını sağlamak mutlu nesiller yetişmesine, bilimin ilerlemesine ve insanoğlunun mucizelere tanık olmasına zemin oluşturacaktır.

Hareketin iyileştirici ve birleştirici gücüne tanık olacağınız, hayatı kutlayarak mutlu olacağınız bugünler ve yarınlar diliyorum.

Sevgilerimle,

Zehra DÖRTER

Joimove Uluslarası Egitmeni