Bir Mucizeye Dokunmaktır Baba Olmak!

Masal gibi bir gerçek: BABA OLMAK!

Hani hep derler ya anneler bebekleri rahmine düşünce hem kalben hem fiziken hem de hormonal olarak hissederler ANNE olduklarını ve babalarda durum öyle değildir. Bir baba ancak kucağına alınca hisseder BABA olduğunu. Pek de öyle değil aslında..

İlk kalp atışları ile gelen duygu yüklü gözyaşları.. İşte o an başlar annelik ve babalık duyguları. 40 hafta boyunca her muayenede hayranlıkla izlenir o minik yavru. Sadece anne değildir sabırsızlıkla bekleyen ve daha hiç tanımadığı evladının kokusunu özleyen. O muhteşem gün gelip de bebeğini kucağına aldığında baba kartal misali korur bebeğini ve başlar bebeğini ince ince işlemeye.. Önceleri küçük sohbetler ile başlar ilişkileri, sonra öz bakıma destek ile devam eder ve sonrası ise keyifle oynanan oyunlar ve yemekler ile taçlanır. Ve böylece temeli sevgi ve saygıya dayanan özgüvenli bir nesil yetişmeye başlar.

Babanın bebeğin gelişiminde ki önemine bir de devlet desteği gelmiş durumda. Babalık izninde memur ve işçi ayrımı ortadan kalkıyor. Eşi doğum yapan işçiler de 5 günlük babalık izni kullanabilecekler ve bu döneme denk gelen resmi tatiller olması halinde süre uzayacaktır. Bu yasa tasarısı içerisinde babaları ilgilendiren başka düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, şayet anne doğum sırasında vefat ederse, annenin hak ettiği doğum izinlerini baba kullanabilecek. Çocuğun yüzde 70 engelli olması veya sürekli bir hastalığının bulunması durumunda ebeveynlerden birine 1 yıl içinde 10 güne kadar izin verilecek. Bu izni anne ya da baba kullanabilecek.

Ayrıca şuanda vefat durumu söz konusu olmaksızın Anne-Baba Dostu şirketler sayesinde doğum iznini babalar da kullanabiliyor. Babaların da bu sürece dahil edilmesi ne hoş değil mi? 🙂

Peki ya BABA olmak duygusu..

Güliz Zafer

Test çubuğundaki çift çizgiyi kendi doğum gününde görmesi ile başladı bizim evde. İlk kalp atışlarını duyduğumuzdaki parlayan yeşil gözlerden gelen gözyaşları ile perçinlendi ve kucağına alıp kokusunu duyunca sonsuzluğa erdi. Emekleyen kızının anahtarın sesini duyması ile kapı önünde kolları havada zıplamaya çalışması ile perçinlendi. Yani daha yolun başında düşmüştü evlat aşkı o kalbin en güzel yerine..

Babalar günü.. Baba olmak duygusunu her yerde görsel ve işitsel olarak insanlara hissettirilmeye ve yaşatılmaya çalışıldığı, ailelerin kendi özelinde yaşadıkları, tarihte ise 6 çocuklu ve eşini kaybetmiş bir babanın evlatlarını tek başına büyütmesi sonrası kızının babasının doğum gününü babalar günü olarak ilan edilmesi için çalışmalar yapması olarak bilinen ama özünde baba ile evladın kendi özelinde paylaştıkları mucizenin günüdür, yıldönümüdür.

Her babanın kendi mucizesine ilham verdiği bir dünya da mutlulukla kutlanan bir babalar günü diliyorum.

 

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

@rythmmom