Emzirme ve Libido Olayı

Her yıl 1-7 Ağustos arası, Türkiye dahil 120 ülkede Dünya Emzirme Haftası kutlanıyor, emzirmenin anne ve bebek sağlığına faydalarına dikkat çekiliyor, yeni anneler emzirmeye teşvik ediliyor ve iş yerlerinde çalışan annelerin rahatça emzirebilmesi için şartların iyileştirilmesine çalışılıyor.

Tüm bunların yanına, son birkaç yılda nur topu gibi bir tartışma konusu eklendi. Kamuya açık alanlarda emzirmek bir hak mıdır, erotik bir anlam içerir mi, libidoyu öldürür mü?

Konu yanlış hatırlamıyorsam, geçtiğimiz yıl bir köşe yazarının kadınların emzirme hakkını  ortalık yerlerde, insanların gözüne sokarak kullanmasına karşı çıktığı, parklarda ve sokaklarda gerçekleşen toplu emzirme hareketini gereksiz bir şovenizm olarak gördüğü, bu durumun insanların libidosunu ve cinselliğini öldürdüğü ve birçok erkeğin de kendisiyle aynı fikirde olduğunu belirttiği bir yazısıyla alevlenmişti. O dönem anne çocuk yazarı arkadaşlarım, bu kişiyi topa tutmuştu.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu yazı o kadar antipati kazandı ve üzerine o kadar konuşuldu ki, Dünya Emzirme Haftası’nda anneleri her yerde ve her koşulda emzirmeye teşvik etmek için bundan iyi reklam yapılamazdı diye düşünüyorum. Bak hala konuşuyoruz : ))

Madem öyle, bu hafta emzirme libido ilişkisini yazıyorum.

Ancak bu libidonun emziren anneyi izleyen kişinin libidosuyla bir alakası yok. Rahatsız oluyorsan o yöne bakma güzel kardeşim. Bakma olsun bitsin. Konunun seninle hiiiç alakası yok. Hele emzirmeye erotik anlam filan yüklersen, bak vallahi bozuşuruz. Sen bir çekil aradan.

Bu yazı emziren annenin libidosuyla ve cinselliğiyle ilgili.

Bakalım emziren annenin yeni seks hayatı nasıl?

  1. Emzirirken libido düşer mi?

Evet, birçok kadında düşer. Uykusuzluk, yorgunluk, bebeğin ihtiyaçlarına odaklanma, bebekli hayata alışmaya çalışma derken, seks en son aklınıza gelecek şeylerden biri olabilir. Ayrıca birçok kadın sevişirken göğsünden süt akması ihtimalinden rahatsız olur ve sırf bu nedenle bile seksten kaçabilir. Hepsi çok normaldir. Ama libidonun esas düşmesinin nedeni biyolojik etkenlerdir.

  1. Hormonların suçu!

Doğum yapar yapmaz üretilen anne sütü, bebeğinizin tüm hayatını sağlıklı geçirmesine yarayacak doğal besinler içerir. Bu sütü devreye sokan prolaktin hormonu ise seks güdünüzü kısmen öldürür. Bebeğiniz emdikçe daha çok prolaktin salgılarsınız, daha çok prolaktin salgılamak daha az yumurta üretmenize, daha az yumurta üretmek de daha az seks ihtiyacı duymanıza yol açar. Çünkü tabiat ana, küçük bebeğiniz yeterince beslenmeden tekrar hamile kalmanızı istemez. Ne kadar mucizevi değil mi?

  1. Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon yaşayan annelere nadiren de olsa antidepresan verilir. Ve antidepresanlar da libido öldüren kimyasallar içerir. Bu durumu doktorunuza bildirirseniz belki alternatif ilaç verebilir.

  1. Kocamdan artık hoşlanmıyor muyum?

Konunun bunla hiçbir alakası olmasa da bu soruyu kendinize soracak ve cevabından emin olamayacaksınız. Tekrar yazalım. Böyle hissetmeniz çok normal ve tekrar adet gördüğünüzde her şey eski haline dönecek.

  1. Oynatmaya az kaldı. Östrojenim nerede?

Yumurta üretimi olmadığı için, östrojen hormonunuz da yok denecek kadar azdır. Bu hormonun azlığı vajinal ıslaklığın oluşmasına engel olur. Bu da birlikteliği biraz zor ve ağrılı bir süreç haline getirebilir. Ön sevişmenin uzatılması ve vajinal kayganlaştırıcılar iyi birer çözümdür.

  1. Doğumdan ne kadar sonra sevişmek normaldir?

Anne psikolojik ve fiziksel olarak ne zaman hazır olursa…

  1. Libidom ne zaman artar?

Zaman geçtikçe, adet görmenizi sağlayan hormonlar tekrar devreye girecektir. Yeniden adet görme süreci kadından kadına değişir. Tekrar yumurta üretmeye başladığınızda libidonuzda önemli bir artış hissedeceksiniz. Bebek sütten kesildikten sonra ise libidonuz tamamen eski haline dönecektir. Dönmediği takdirde bir doktora danışıp, hormon seviyelerinizi ölçtürmenizde fayda var. Bazı kadınlar libidolarını bir an önce geri kazanmak için bebeğini erken sütten kesebiliyor.

Unutmamak gerekiyor ki, Dünya Sağlık Örgütü bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve ek gıdalarla birlikte emzirmenin iki yaşa kadar devam etmesini öneriyor. Çünkü anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. Güvenlidir ve çocukları, ishal ve zatürre gibi dünya çapında çocuk ölümlerinin iki temel sebebi olan çocukluk hastalıklarından koruyan tüm antikorları içerir. Anne sütü bebeğin kullanımına her zaman hazırdır Ayrıca emzirmek anneyi göğüs kanserinden korur, doğum sonrası alınan kiloların verilmesini hızlandırır ve obezite riskini azaltır.

  1. Seks konusunda hiçbir istek duymazken, eşimle sevişmeli miyim?

Bazı kadınlar eşleri kendilerini dışlanmış ve terk edilmiş hissetmesin diye, istemese de sekse “hayır” diyemiyor. Bazı kadınlar ise eşlerinin seks konusunda ısrarcı olmasından sıkıldığını ve yorulduğunu belirtiyor. Eşinizle dürüst bir konuşma yapmanız, ona geçtiğiniz süreci anlatmanız ve bunun kısa bir ara olduğunu belirtmeniz faydalı olabilir. Günün sonunda bebeğinizi emzirerek harika bir iş yapıyorsunuz.

 

Tüm yazılar için buraya tıklayın.