İngiliz ebeler diyor ki; bebeğini biberon ile beslemek bir kadının en doğal hakkıdır!

Anne sütü, ilk 6 ay bebek için en faydalı beslenme şekli. Ancak bazen anneler emzirmekte zorluk çekebiliyor ya da sütü bebeğe az gelebiliyor. Böyle zamanlarda başka yöntemleri denemekte hiçbir sakınca yok. Uzmanlar, annenin verdiği kararın en doğrusu olduğu görüşünde birleşiyor.

Uzmanlara göre, bebeğini biberonla ya da ek gıda ile beslemek annelerin hakkı. Eğer bir kadın kendi kararı ile bebeğini emzirmek istemiyorsa, bu onun kararıdır ve ona saygı duyulmalıdır.

Bir ebeler kurumu olan The Royal College of Midwives’tan gelen açıklamalar da bebeğini ek gıda ile emzirmek zorunda kalan anneleri destekliyor. Ve annelerin her türlü tercihlerinde onların yanında olmamız gerektiğini söylüyor. Anne sütü, bebekler için ilk 6 ay, en faydalı beslenme şekli olsa da bazen anneler bu konuda çok zorlanabiliyor, gerçek bir mücadele yaşamaları gerekiyor. O halde, anneler seçikleri kararlar ile desteklenmeliler.

The National Childbirth Trust’a göre, bebek sahibi olan anneler, arkadaşları, aileleri ve tanımadıkları insanlar tarafından baskı görmemeli.

Bebeğini emziren anne, sıklıkla ne zaman, nasıl, kaç saatte bir ve ne kadar süreyle emzirmesi gerektiği konusunda sıkıntı duyar. Benzer şekilde, bebeğini kendi sütüyle emziremeyen anne de aynı sorunları ve sıkıntıları yaşar, suçluluk duygusuyla birlikte… Yargılanırlar, suçlanırlar.

Liverpool Üniversitesindeki araştırmacılar, 2016 yılında 1600’den fazla yeni annenin deneyimlerini inceledi.

Emziremeyen 890 annenin, %67’si kendini çok suçlu hissettiğini; %68’i küçük görülmüş hissettiğini; %76’sı ise kendini savunma ihtiyacı hissettiğini söyledi.

Yeni anne olan kadınların çoğu aslında bebeklerini emzirmeye başladıklarında bir miktar suçlu hissediyor ancak emziremeyen annelerde suçluluk hissetme oranı çok daha yüksek. Bakalım anneler ne diyor…

Nicola:

Nicola Kay, çok zor bir doğum yaptı, oğlu Ethan’ı emzirmek istiyordu. Ancak, doğumdan birkaç gün sonra sütü gelmeye başladı. Şunları söylüyor:

“Oğlum sürekli ağlıyordu ve çok uyuyordu çünkü ihtiyacı olan yemeği alamıyordu.”

“Ebelerin çoğu emzirmeye devam etmemem için ısrar ediyorlardı, ama gecenin ortasında ağlamayı kesmeyecekti ve ben onu doyurmalıydım.”

“Bir emzirme danışmanı eve geldi ve bana oğluma ek gıda vermemi önerdi. Ben de sonunda verdim. Kendimi suçlu ve karma karışık ve biraz da rahatlamış hissettim çünkü bebeğim yemek yemeye ve doymaya başlamıştı.”

“Bana bir sürü tavsiye verilmişti ama sonuçta o tavsiyeler hiç bitmiyordu. Yapacak en iyi şeyin ek gıda ile beslemek olduğuna karar verdim.”

“Kimse yanlış bir seçim yaptığımı söylemedi ama yanlış bir seçim yaptığımı ima ettiler.”

Tabby:

Kuzey Londralı, 33 yaşındaki Tabby, ilk aylarda oğlunu sadece emzirerek beslemek istiyordu. Ancak oğlu Arthur, yeterli kiloya ulaşamadığı için çok üzülüyordu. Şunları söylüyor:

“Üç hafta denedim. Çok stresliydi. Çocuğunuza yetmiyormuş gibi hissediyorsunuz. Onu zayıflattığımı hissediyordum.”

Daha sonra Tabby, onu ve Arthur’u evde ziyaret eden bir uzmanla konuştu.

“Böylece yanlış bir şey yapmadığımı öğrendim. Ben doğru besleniyordum, doğru şeyleri yapıyordum. Fakat Arthur hâlâ yeterli kiloyu alamıyordu. Anne sütü verdiğim kadar mama da vermeye başladım. Ayrıca ben de süt içmeyi bıraktım ve günlük şeyler yemeye başladım.”

“Emzirme danışmanı imdadıma hemen yetiştiği için çok memnunum. Ayrıca emzirmeye de devam ettim.”

Keilly:

Londralı Keilly, kızı Amelie’yi nasıl beslemesi gerektiği konusunda başkalarından çok fazla tavsiye alıyordu.

“Biri kızımı ek gıda ile beslemem gerektiğini söylüyordu, bir diğeri kesinlikle emzirmem gerektiğini. Çok kafa karıştırıcıydı.”

“İlk kez anne olanlar için bu dönem kesinlikle çok zor. Sonunda ben de hem emzirmeye devam ettim hem de ek gıda verdim.”

Emzirmek, biberon ya da her ikisi de…

İngiltere, Avrupa’daki en düşük emzirme oranlarından birine sahip. İlk etapta çoğu anne, emzirmeyi denese de pek çoğu 6 haftanın altında kalabiliyor. Uzmanlar ilk 6 ay anne sütü ve devamında, 2 yıl kadar anne sütü ile birlikte ek gıdayı tavsiye ediyor. Ancak sonuçta bu, annenin tercihi olmalı diye de ekliyorlar.

Başkan Gill Walton:

“Kadınlar kendi bakımlarının merkezinde olmalı, yani kendi kararlarını kendileri vermeli. Bunun yanında, emzirme hakkında doğru uzmanlardan destek almalılar. Uygun bilinçlenme ve teşvikten sonra ise anneler kendi kararlarını vermeli ve bu noktada verdikleri karar için çevrelerinden destek görmeliler.”

 

Yazının orjinali için bu linke bakabilirsiniz.