Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)

Herman Melville’in, 1820 yılında bir Sperm Balina tarafından batırılan geminin hikayesinden ilham alarak yazdığı ünlü roman ‘Moby Dick’ in sinema uyarlaması ‘Denizin Kalbinde’, bu hafta vizyona giriyor.

Filmde, Herman karakterini canlandıran Ben Whishaw (Perfume), küçük bir çocukken balina gemisinde çalışmaya başlayan ve balina saldırısından sonra bir türlü kendini toparlayamayan Tom’un evine konuk oluyor ve kendisine hikayeyi anlatması için ödeme yapıyor.

Tom her ne kadar yaşadığı kabusu tekrar anmak istemese de, paraya ihtiyacı olduğu için, hikayesine başlıyor.

Böylece 1820 yılına giderek, ailelerini en az 2-3 yıl kadar karada bırakarak balina avlamaya çıkan çetin deniz adamlarının dünyasına giriyoruz.

Sonrası ise, Moby Dick’I okumuş olan herkesin tahmin edeceği üzere ilerliyor. Haddinden büyük bir sperm balina, kahramanların gemilerini alabora etmeye karar veriyor ve okyanus-balık-insan mücadelesi başlıyor.

Aşağıdaki satırların spoiler içerdiği bilgisini vererek devam ediyorum.

Filmin büyük bölümü, tayfa ve kaptan arası çekişmeler, Tom karakterinin hikayeyi anlatmak istememesi, anlatması, yarıda kesmesi, devam edemeyeceğini söylemesi, devam etmesi ve gemisi batan tayfanın açlık ve susuzlukla olan görsel mücadelesi ile geçiyor.

Herkesin bildiği ve ezberlediği, savaşa, ava veya bir mücadeleye giderken karısı ile vedalaşan aşk dolu koca, evde hasretle eşini bekleyen emekçi genç anne, herkese emir veren, işinde başarısız, yanındakileri tehlikeye atan bir kaptan, bir kaç rahat ve kaybedecek şeyi olmayan karakter, titri yeterince iyi olmayan ama kaptanlığı hakettiğini her fırsatta kanıtlayan bir kahraman gibi alışıldık öğeler, filmi adeta istila ediyor.

Bunun yanı sıra, balinanın gemiye saldırdığı, alabora ettiği, etraflarında dönerek adeta boy gösterisi yaptığı sahneler ise, kısa da olsa, insanın nefesini kesiyor.

Özetle, etkileyici bir yan hikaye, üzerinde büyük emek harcanmış görsel efektler ve zekice kurgulanmış diyaloglar ile yüklü bir şölen bekliyorsanız, filmin size hayalkırıklığına uğratma olasılığı yüksek.

Ancak Moby Dick romanının en azından bir kaç sayfasını Ron Howard’ın gözünden görmek ve size etkisi altına alacak bir kaç balina sahnesi için 122 dakikanızı feda etmek isterseniz, ‘Denizin Kalbinde’ kaçırılmaması gereken bir film.

Bir çok internet sitesinde çocuklar için uygun olduğu belirtildikten sonra, 13 yaş sınırlaması getirilen film ise, fazlaca kanlı sahenler içermese de, gerek av sahneleri, gerek yaralanmalar, gerekse kanibalizm göndermesi ile, kesinlikle küçük çocuklar ve kurguların etkisinde fazlaca kalanlar için uygun değil.