Anne Olunca Ben

Hamile olduğunuzu duyan hemen hemen herkes “miden bulanıyor mu?” sorusunu soracaktır. Hamileliğin en can sıkıcı durumu biliyorum. Benim için öyle, dürüst olmak gerekirse şanslıyım ki bu semptomu 1 ya da 2 kez yaşadım. Hasta olduğumda bile sevmem kusmayı. Hamilelik diliyle 12 hafta+6 gündeyim. Şuan biri sorsa hamile misin diye 3 gün önce doktordaydım, ultrason denilen bir cihaz ile karnımın içine baktı, eller ayaklar, bir adet kafası olan insana şöyle böyle benzeyen evet bir şey vardı, evet evet hamileymişim derim. Ben böyle konuşunca annem dilini ısır diyor. Çevresinde bu süreci çok zor atlatan insanlar gördükçe, kızının bu ukalaca “heyt be ben iyiyim” tavrı onu endişelendiriyor olsa gerek. Ne de olsa ana yüreği. Kızlar, klozetin başında olmak o kadar da kötü değil, Şanslısınız ki bebeğiniz size ben buradayım diyor. Hormonlarınız anne oluyorsun diye horon tepiyor. Bense “Ben hamile miyim? Evde kullanılabilecek mini ultrason çıkarmamış mı yahu bu bilim adamları” diyerek dolanıyorum. 2 kez yaşadığım mide bulantım ve arkasından gösterdiğim kusma eylemi sonrası, oh be dünya varmış diyen tek insan olabilirim. Her gün ultrasona girme şansımız yok değil mi? Bu durumda bu sevimsiz hamilelik semptomunun olumlu küçük detayını lütfen hatırlayın.

Herkesin bedeni farklıdır, yaşayacaklarınızda. Uyguladığınız bir yöntem size olmuyorsa başkasını deneyin. Benim yaşadığım tecrübe, midemin bir garip his vermesiydi. Çok kısa bir süre için.

Yaptıklarım ise, bol sıvı tüketimine devam. Nane mideyi rahatlatır, ben bu yüzden evde kendi yaptığım probiyotikli yoğurduma nane katıyorum ve beni inanılmaz sakinleştiriyor. Yani midemi. Hadi kızlar, evde yoğurt ve peynir yapmaya alıştıralım kendimizi. Az ve sık yemek yemeniz, kilo kontrolünüzü sağlayacaktır daha önemlisi midenizde yaşayabileceğiniz problemleri en aza indirgeyecektir. Sizi kokusuyla ya da herhangi bir haliyle rahatsız eden yiyeceklerden çok yararlı olduğunu düşünseniz bile uzak durun. Bu besin öğesini hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde alabilirsiniz. Yararlı besin çok, biri diğerinin yerini alabilir.

Sabah bulantılarınızı yoğun yaşıyorsanız, yataktan atlarcasına kalkmayın. Kendinize zaman tanıyın. Başucunuzda 1 bardak suyunuz bulunsun. Yavaşça için. Çok aşırı bulantı yaşayan anne adaylarına sadece B1+B6 içeren tabletlerden kullanmalarını öneririm. Eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz ve sadece bu iki vitamini içeren preparatı alın. Sabah yatağınızda uyanma sonrası dinlenirken bu tabletten 1 tane alabilirsiniz. B12 içeren bir tablet güvenlik sıralamasında hamileler için riskli olarak değerlendirilmektedir.

Sabah mideniz boş olduğu için, bulantı daha fena vuruyor. Bu yüzden, diyet için uygulanan adım listelerini unutun, geç saatte yiyin. Yapılan çalışmalar gösterdi ki, yatmadan önce protein ve karbonhidrat karışımı küçük bir atıştırmalık, sabah sizin çok daha iyi hissederek uyanmanızı sağlıyor. Örneğin; 1 bardak süt ve gün kurusu ya da kek.

Lifli gıdaların tüketimi, proteine verilen ağırlık, sisteminiz için denge oluşturacaktır. Az ve sık yemek işe yarar. Annelerinizi dinleyin. Eskiden yoklukta yapılanlar en doğal çözümler, tabi aşırıya kaçmayan tarifler. Beyaz leblebi, kurutulmuş meyveler, ceviz öğün arası atıştırmalıklarınız arasında olması, mide suyunuzun kaynamasını engeller. Mentollü, naneli bir diş macunu kullanımı her bulantı ve kusma sonrası sizin daha çabuk toparlanmanızı sağlayabilir. Ben çok etkili olduğunu düşünüyorum. En önemlisi sizsiniz, en doğru uygulamayı kendiniz için bulacağınızı biliyorum. Dinlenin, daha fazla uyuyun, kendinizi şımartın.

Her türlü sorunuz için bana yazın lütfen…Öpücükler….