“(EİNSTEİN MI TANIYAMADIM)”

Kova Kadını / Erkeği / Çocuğu (2 Ocak – 19 Şubat)

Bilmem izlediniz mi ama Neil Burger’ın “uyumsuz (divergent)” diye bir filmi vardı. Özetle toplum her biri farklı bir erdemi temsil eden beş bölgeye bölünmüş ve hiçbir bölgeye ait olamayan “uyumsuzlar” aslında herkesin hayatını kurtaracaklardır. İşte son olarak “dahi uyumsuzlar” kovalar..

Öncelikle kendi modasını yaratan ve özgün stilleri olan kova kadınlarından başlayalım. Kova kadınları özgürlüklerine gerçekten çok düşkündürler. Yay burçları gibi değil özgürlük dendiğinde sınırsız bir duygudan bahsederler. Hatta öyle ki kendilerini kısıtlayan erkeklerden genellikle uzak dururlar. Oldukça kararlı ve sabit fikirlidirler. Neşeleri genellikle üst düzeydedir ancak eğer kedisiyle, köpeğiyle, en sevdiği bitkisiyle birlikte evine kapanmak isterse de onu hiçbir güç durduramaz. Zaman zaman sadece kendisi ile kalmak isteyen kova kadını bu süreçte beynini boşaltacak, biraz hayal kuracak, bolca kitap okuyacak ve sonra sınırsız özgürlüğe tekrar kucak açacaktır. Bu süreçte pek etraflarında olmamanızı tavsiye ederim.

Bugüne dek aşk hayatında pek kıskanç kova kadını ile tanışmadım tabi siz alenen güvenini kırdıysanız o zaman herkes kıskanır canım.. Aşktan önce dostluğa önem veren kova kadınları, insanları idare etmekten hoşlanmayan bir yapıya sahip oldukları için genellikle dostlarını da kendi gibi görüşlere sahip olan insanlardan seçerler. Pratik, cesur, dürüst ve güvenilirdirler. Dedikoduyu her kadın sever kova kadını nedense pek sevmez. Bunun sebebi de dolambaçlı işlerin onlara göre olmamasıdır. Güçlü ön sezileri vardır ve zekidirler. Geleneklere bağlı bir yapıları olmadığı için, aynı zamanda politik bir yapıları da olmadığı için size kimi zaman huysuz gelebilirler. Ancak en ufak bir yardım istediğinizde iyimser ve hoşgörülü taraflarını gördüğünüzde “huysuz ve tatlı kadın” şarkısı eşliğinde kollarınız onlara açmanız an meselesidir

Diyelim bir davettesiniz ve içeri girer girmez çok yüksek sesle gülen bir erkek sesi duydunuz bu muhtemelen bir ikizler erkeğidir O değil.. Hemen onun yanında da hiç durmadan konuşan bir erkek daha var gördünüz mü, bir şekilde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış işte o bir kova erkeği olabilir.

Ön sezileri çok kuvvetlidir, sosyal çevresi değişkendir, kendine güvenir ve kova kadınına kıyasla daha çok konuştuğundan kimi zaman sır tutmakta zorlanır. “Dünya yansa umurunda olmaz be adam” diye nitelendirebileceğiniz kova erkekleri inanın bana balık erkekleri kadar duygusaldırlar. Yakışıklılık göreceli bir kavram ama kova erkekleri her koşulda çekici olmayı başarırlar. Onlarda geleneksel bir yapıya sahip değildirler bu sebeple de anlayışlıdırlar. Kimi zaman ukala bir mizaçları vardır ve çabuk sıkılırlar. Aşk hayatlarında genellikle naziktirler ancak kısıtlandıkları zaman onlarla uzun bir ilişki kurmak hayal gibidir. Dostlarına ve ailelerine çok önem verirler. Bu sebeple kız arkadaşlarının ya da eşlerinin de dostlarıyla iyi anlaşmaları onlar için çok önemlidir. Her ne kadar dik kafalı, huysuz ve sorumluluktan kaçan bir yapıları olsa da (şimdi arkasından ne söylesem de toparlasam diye düşünüyorum ) ,insancıl, yaratıcı ve bağımsız karakterleri ile bir kova erkeğinden uzun süre uzak kalamazsınız.(toparladım sanki)

Yine bir örnekle başlamak istiyorum ki kova burçlarını tam olarak ancak öyle betimleyebilirim. Bir doğum günü partisine gittiniz. Konseptte “süper kahramanlar” diyelim… İçeri bir çocuk girdi kafasında madencilerin taktığı fenerden var. İşte geldi bağımsız kova çocuğu

Bu küçük dahiler, erken bebeklik dönemlerinde bile televizyonu sökmeye veya evdeki saati tamir etmeye çalışabilirler. Dakikaları dakikalarına uymaz diyebiliriz. Bir gece kesintisiz uyurlar(e işte sizde o gün uyuyup dinlenin), 3 gece üst üstte uyumazlar. Tatlı bir şımarıklıkları vardır. Bazen haylazlıkları ile tahammül seviyenizi aşsalar da bir dahi kolay yetişmiyor sayın okuyucular

Hümanisttirler, arkadaş çevrelerinde genellikle çabuk sevilirler. Eşyalarını paylaşmaktan pek hoşlanmazlar. Bu sebeple ona ilk öğretmeniz gereken şeylerden biri paylaşımcı olmalarıdır. Baskı altında asla başarılı olamazlar. Gelenekçi bir yapıya sahip olmadıklarını zaten belirtmiştim bu sebeple kendi karakterlerini yaratırken, kendi kuralları çerçevesinde hareket ederseniz daha mutlu olurlar. Mesela tuvalet eğitimi, ilk okuma-yazma becerileri için kendi yöntemleri olacaktır. Geleneksel yöntemlere başvurmadan onların talep ettiği yönde ilerlemenizi öneririm. Kova kızları erkeklerine nazaran daha çabuk konuşmaya başlayabilirler. Merak etmeyin zaten ergenlik dönemlerinde erkekler bu açığı kapatacaklardır.

Ezgi Diler Karaboğa