Bir emzirme hikayesi

Hep ne derler bebeklerin doğuştan emme refleksi vardır, hemen meme bulur emerler ya, işte o benim büyük kızım Aysu’da yoktu herhalde. Her şey güzel , normal doğum ile tam da gününde doğdu Aysu. Ama illa yolunda gitmeyecek bir şeyler olacak ya. Bizimki de emmek istemedi. İki gün hastanede kaldık ve o süre boyunca emzirmek için çok uğraştım., hemşireler de uğraştı. Hastanenin inatçı bebeği diye adı çıktı 🙂 Hastanede sağıp vermeye çalışsak da onu bile zor kabul etti.

Eve geldik. Hala emmemeye devam. Tabii anne-baba olarak biz de emmemişiz Aysu da emmeyecek diye düşünmeye başladık. Hastane tipi süt sağıma makinesi kiraladık. Süt de var yani süt yok desek alakası yok. Ama gel gelelim Aysu memede basıyordu çığlığı. Sağdığım sütü biberonla yine de vermeye çalışıyordum. Ah bir de etraftan söylenenler “aman biberonla verme alışır bir daha hiç emmez” vb. Ben mi inat sen mi inat diyerek aç bıraktım ama tabii Aysu biraz daha inat çıktı benden. Memeden emmedi o açlıkta bile. Evdeki 3. günümüzde bebek hemşiresi geldi ziyaretimize. Siz ne yapıyorsunuz bu çocuk açlıktan sarılık bile geçirebilir dedi. Bize “Kaşık, kadeh bir şekilde verin sağdığınız sütü” dedi. Çok ilginç bir yöntem geliştirmiştik şırınga ile göğüs koruyucu silikonlardan veriyorduk ki anne memesi zannedip sonra da anne memesine alışsın diye. Ah ah o günleri hatırlamak bile istemiyorum..

Peki ne oldu sonunda. Bu inatlaşmayı ben kazandım ve Aysu 25 günlük olduğunda emmeye başladı. Hem de lıkır lıkır. Kiraladığımız süt sağma makinesi 2 ay daha bizde kaldı. Ne olur ne olmaz diye. Çok da işime yaradı ne de olsa çalışan bir anneydim ve doğum izni gibi lüksüm de yoktu. Kendi işimdi ve sadece benim yapabileceğim işlerde 2-3 saatliğine de olsa mutlaka işe gitmem gerekiyordu. Sağdığım sütleri buzlukta muhafaza ediyordum ve ben yokken Aysu yine biberonla anne sütüne devam etti.

Anne sütü çok önemli ve benim sütüm varken ben anne sütü alması için çaba sarf ettim. İkinci bebeğim Aslı ise emen bir bebekti. Ama onda da anne sütüm yetersizdi. Doktorumuza danışarak hem emdi hem de mama takviyesi aldı.

Ve bugünlere geldik.. Aysu artık 6,5, Aslı ise 4 yaşında…