Evde Çalışan Annelere İyi Gelecek 22 Öneri!

Uzun uzun yıllar çalışmış olan ve bebeğine bakmak için işten ayrılan sonra evde bir kaşık suda boğulan bütün kadınlara selam olsun! Bilin ki yalnız değilsiniz! Bikere ben de sizden biriyim. Bebeğim 16 aylık ve daha tam bir gün bile ayrılmadık.. Yardımcım da, aileden kimsem de olmadı bu süreçte.. Bazen yoruluyor muyum, evet bazen çok yoruluyorum ama evde motivasyonu arttıran bikaç şey deniyorum, mutlu oluyorum..

1-TV’siz bir hayat! İnan hem bebeğini hem seni yukarı çekecek birşey. Kablosunu sök ve uzak biryere taşı..

2-Hayal kuruyoruz, bikere hayal kurmayan annelerin hayal kurmayan bebekleri olur..

3-Haftalık plan yapıyoruz, basitte olsa hedefler koyuyoruz..

4-Haftada bir gezme günü yapıyoruz.. Arkadaşlarla buluşuyoruz… (Gerçi bu bazen motivasyondan çok yorgunluğa dönüşebiliyor ama olsun dinleniyoruz gene geçiyor)

5-Radyo devamlı açık olsun. Günün içndeki moda göre hareketli, Türkçe, yabancı, slow, hatta bebek masal, ninni radyoları da çok iyi geliyor..

6-Judith Liberman’ın masallarını dinliyoruz, NTV Radyo’da çok iyi geliyor..

7-Yaşasın balkonlu evler, balkonun duvarına güneş, bulut, çimenler, ağaç çiziyoruz ve soğuk havalarda sıkı sıkı giyinip balkona çıkıyoruz.. Bir leğenin içine kum, kova,kürek atıyoruz ve 1-3 yaş bebeği olanlar için garantili motivasyondur..

8-“Nerde hareket, orda bereket” mottası hayat kurtarır! Bebeğimiz var diye, o uyusun sonra yaparım diye işleri bekletmiyoruz.. Birlikte elektirik süpürgesini açıyoruz, yerleri siliyoruz, hatta onun da eline bez, süpürge veriyoruz. Mutfak tezgahında bebeğimiz kepçe, tabak biraz bakliyatla oyalanırken yemeğimizi atıveriyoruz tencereye..

9-Güneşi gördük mü evde durmuyoruz, parklara, bahçelere açık alanlara atıyoruz kendimizi. Park dedeleri, park teyzelerimiz oluyor, çay bahçesinde bir fincan Türk kahvesiyle mutlu oluyoruz..

10-Yardımcımız yok, bütün işler üstümüze kaldı diye kurban psikolojisine girmiyoruz, bu işleri yapan dünyadaki kimbilir kaç milyar kadından biriyiz bunu hatırlıyoruz..

11-Yeni şeyler öğreniyoruz, yeni bir şarkı, yeni bir kitap, yeni bir oyun, yeni bir fikir, yeni bir yemek tarifi..

12-Haftanın 1 günü zor yemek denemesi yapıp şefliğimizi konuşturuyoruz.. Hatta o zor yemek pasta-börek sınıfındansa ertesi gün işe giden babanın yanına koyuyoruz, hem babayı hem işyerindenkileri sevindiriyoruz..

13-Günlük gibi hatıraları biriktiriyoruz, -abartmadan tabi- bir sosyal medya hesabı olabilir, her güne bir yazı, bir fotoğraf koyuyoruz..

14-1 haftayı sadece evdekilerle -alışveriş etmeden- yapabileceğin yemekler listesi çıkartıyoruz ve alışveriş yapmama totemi yapıyoruz..

15-Haftasonları olabildiğince seni tekrar şarj edecek şeyler yapıyoruz.. Mümkünse yalnız ya da eşinle başbaşa zaman..

16-Hergün pijamamızı çıkartıyoruz, olabildiğince güzel giyiniyoruz..Kendimize bakıyoruz, ojemizi sürüyoruz.. Saçlarımızın boyasını geçirmiyoruz..

17-Duşta kendimize bir sıcak su, bir soğuk su, bir sıcak, bir soğuk su şoku yapıyoruz.

18-Akıllı telefonumuza bir egzersiz programı yüklüyoruz her sabah 11:00’da 5 dakika basit bir egzersiz yapıyoruz, eğer 16 aylık bir bebeğiniz arsa sizinle birlikte yapacaktır ve çok tatlı görüntüler ortaya çıkacaktır..

19-Yine akıllı telefonumuza ispanyolca dili öğrenmek için bir yabancı dil öğrenme programı yüklüyoruz, her gün 10 kelime 10 günde 100 kelime, 1 yıl sonra ispanyolca, neden olmasın?

20-Bebeğimizle oyun oynuyoruz ama elbette 24 saat değil, en içten, en sıkılmadan kaç saat olabiliyorsa, ona kafamızdaki diğer bekleyen işlere kafamızı taktığımızı belli etmeden.. Herkesin kapasitesi farklı.. Ben hergüne yeni bir aktivite yapmaya çalışıyorum, kalanlar tekrar eden renk, şekil, hayvanlar ve diğer oyuncaklar oluyor.. Oyuncu Anne’nin “Her güne 1 oyun takvimini” herkese tavsiye ederim..

21-Günün belli saatlerinde müziğin sesini açıp, bebeğinizi kucağına alıp, döne döne dans etmek…

22-Birinin çocukluk anılarına eşlik etmek ciddi bir iş ve bu işi yapan kişinin mutlu anlarının çok olması gerek, mutlu çocukluk anıları yaratmak için önce “kendimize mutlu anlar yaratmak” üzerine düşünmeliyiz..

Bana iyi gelenler size de iyi gelsin inşallah…